חברת הנדל"ן הענקית שנאלצת לחתוך מחירים באזור היקר בישראל

"קבוצת מור" החלה בשיווק פרויקט שדה דב באזור שנחשב לאחד היקרים בישראל • בעקבות עליית הריבית והקיפאון בשוק הנדל"ן' מחירי הדירות יהיו נמוכים יותר ממה שחשבו לפני כשנתיים כשקנו את הקרקע במיליארד שקלים וחצי • לדוגמה, דירה בינונית בגודל 90 מ"ר תימכר בכ-4 מיליון וחצי שקל

"קבוצת מור" החלה בשיווק פרויקט שדה דב, על הקרקע שאותה רכשה לפני כשנתיים במיליארד שקלים וחצי, סכום אסטרונומי ששולם כששוק הנדל"ן היה רותח ורשם עליות מחירים. עבור הקרקע, החברה נטלה הלוואה של מיליארד ו-300 מיליון שקלים, הלוואה שעלתה להם ביוקר כשהריבית טיפסה בחדות.

אלה צפויים להיות מחירי הדירות בפרויקט: דירות קטנות, שגודלן יעמוד על 44 מ"ר ימכרו החל מ-2 מיליון ו-650 אלף שקל, דירות בינוניות בגודל 90 מ"ר יימכרו החל מ-4 מיליון ו-590 אלף שקל ודירות גדולות שגודלן יעמוד על 130 מ"ר ויותר יימכרו ב-6 מיליון ו-680 אלף שקל. אלה מחירים נמוכים יותר ממה שחזו שיהיו מחירי הדירות באזור, כשרכשו את הקרקע.

"המחירים עדיין גבוהים, אבל יותר שפויים"
"זה בהחלט נמוך משמעותית ממחירים דומים של פרויקטים באזור הזה", הודה חנן מור בכנס של קבוצת חנן מור, "יש מימון לפרויקט, אלא אם כן יש איזשהו אירוע של אני לא יודע מה יכול לקרות שעוד לא נתקלתי ואני אפילו לא מעלה על הדעת שיכול לקרות".

עו"ד חגי אדורם, מומחה במקרקעין, הסביר: "קבוצת חנן מור, שהוציאה חלק מהזכייה שלה לקבוצת רכישה שמאפשרת לרכוש במחירים עדיין גבוהים אבל הרבה יותר שפויים לאזור הזה. צריך לזכור שקבוצת רכישה משוחררת מעלויות השיווק, משוחררת מעלויות הפרסום, הם במכה אחת קונים את המגרש – וזה סוג של גלגל הצלה לחברה שנקלעה לטיימינג הלא נכון".

השוק השתנה לחלוטין מאז רכשו חברות הנדל"ן את הקרקע בשדה דב. משוק של מכירות ועליות מחירים חדות לקיפאון והאטה במחירים. הן לקחו הימור גדול והלוואות כבדות לטובת השטח: ימים יגידו אם ההימור השתלם – או שישלמו על כך מחיר כבד.

למקור הכתבה >>

"רוצה לקנות דירה, אין לי הון עצמי": על תופעה חדשה ומסוכנת בשוק הנדל"ן

דור הטיקטוק מסתער: "משקיעים" צעירים מגיעים למשרדי המכירות, מבקשים לשלם מקדמה של 10% דרך הלוואה ולמכור את הדירה לפני שהיא מוכנה מבלי להשקיע שקל – מה הסיכונים, למה חלק מהיזמים מסרבים והאם המדינה צריכה להתערב?

קרא עוד »

מה יקרה לנדל"ן אחרי המלחמה? התופעה שמאיימת להעלות את המחירים

תופעת העולים שצפויה להעלות את המחירים ידועה, אבל לאחרונה יהודים רבים, בעיקר ממערב אירופה, מתעניינים ברכישת דירה בלי לעשות עלייה. הסיבה: הם רוצים לרכוש "תעודת ביטוח". איך זה ישפיע ומה הפתרון האמיתי להורדת מחירי הנדל"ן?

קרא עוד »

עד 2040 יהיו חסרות 2.6 מיליון דירות

למרות הירידה במחירי הנדל"ן, לעו"ד חגי אדורם שמייצג חברות בניה נמאס לשמוע על פתרונות לרוחב. עכשיו הוא מזהיר: "אחרי תכנית מע"מ אפס של לפיד שכשלה, באה התפרצות. אחרי מחיר למשתכן של השר כחלון, באה התפרצות וגידול קטסטרופלי בביקושים. המדינה חייבת לתת פטור של 50% ממס שבח לדירות כלואות"

קרא עוד »