האם הפרויקטור החדש יכריע את מגפת הבירוקרטיה?

ימים ספורים לאחר השבעת הממשלה החדשה פצח כמיטב המסורת שר השיכון מר זאב אלקין בהבטחות גרנדיוזיות (פנטסטיות?)

מסורת היא דבר חשוב בכל ממשל, ובהתאם למסורת "הכאילו" של הגשש החיוור, שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הכריז על תוכניתו לבניית 150 אלף דירות חדשות, ואף במחיר מוזל של 35% פחות ממחיר השוק. שר האוצר לשעבר משה כחלון הבטיח שלל הבטחות ובהן להציף את השוק "בבנייה מאסיבית" של 250 אלף דירות חדשות, הבטיח לפרק את המינהל עם כניסתו לתפקיד, "לטפל בהיצע ולא בביקוש"; שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ הבטיח לציבור לטפל במשבר הדיור עם "פטיש החמישה קילו" (ואח"כ עם הקונגו) ועוד ועוד.

דווקא על רקע מצבור הבטחות הסרק הללו, מפליא ומקומם כי שר השיכון החדש מר אלקין מפריח בלון ניסוי לראות האם הציבור כבר שכח ומה יעלה בגורלן של טעויות העבר. והפעם – העלאת מס הרכישה "למשקיעים" ובנוסף חזרה לתוכנית למשתכן בהיקף של 20 אלף דירות בשנה.

יואיל נא לקום ללא חשש מי מפקידי משרד השיכון להסביר לשר הטרי כי לא ניתן להשפיע באופן מלאכותי על סגמנט הביקושים שהוא רק מתגבר בטור גיאומטרי עם הגידול והריבוי הטבעי של אוכלוסיית תושבי מדינת ישראל.

את נזקיה הכלכליים והחברתיים של תוכנית מחיר למשתכן – הגרלות של סובסידיות ללא כל סנן כספי, סוציואקונומי או אחר – ותוך הפליה לרעה מוכחת של תושבי הפריפריה לטובתם של תושבי תל אביב, הרצליה וראשון לציון. את כל הנזקים הללו (דובר על 11 מיליארד שקל) עוד לא גמרנו לשלם. וגם ה-OECD ביקר תוכנית זו בחריפות. שלא לדבר על הפיכת זוגות צעירים למשקיעים בעל כורחם (זכו בהגרלה בבאר שבע, והודיעו בריש גלי שישכירו אותה, אבל ימשיכו לגור ולעבוד בפתח תקווה).

ושוב חזרה על טעויות כחלון – ניסיון כשל לדכא את רכישת הדירות לשם השקעה למטרת השכרה – תוך החמרת הפגיעה בשוק השכירות שאף הוא מצוי בחסר במרכז הארץ, תוך התעלמות מביכה מהנתון העובדתי כי ללא דירות להשקעה לא יהיו די דירות להשכרה (על רקע הוואקום הממשלתי בשוק השכירות).

ובכן, היה זה אלברט איינשטיין שקבע כי "טיפשות היא לחזור על אותה הפעולה ובכל פעם לצפות לתוצאה אחרת". לאמור – שכאשר מבינים ששיטה אחת לא עובדת, הצעד הבא הוא לנסות שיטה אחרת – שכן עשויה לעבוד.

נדמה שמי שהבינה במהירות כי לב הבעיה של משבר הדיור הוא בסגמנט ההיצע של הדירות היא שרת הפנים איילת שקד, שהבינה שהברוך של איטיות אישורי תוכניות הבנייה, כל התהליך הסיזיפי של מתן היתרי הבנייה ואישורי האכלוס – נפל אצלה, ולכן בניסיון להילחם במגפת הבירוקרטיה עשתה מעשה ראשון נכון במינוי הפרויקטור למלחמה במגפת הבירוקרטיה – את עו"ד שלומי הייזלר שיהיה ממונה מרגע זה על כלל ועדות התכנון והבנייה במדינת ישראל לרבות אלה שצריכות להיות "סיירות" מובחרות – הוות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות), הוותמל"ים (הוועדות לתכנון מתחמי מגורים מיוחדים) וכלל הוועדות המחוזיות. המנדט של הפרויקטור – פתיחת הסתימות בצנרת החלודה של מערכות התכנון והרישוי של הנדל"ן במדינת ישראל.

זאת הדרך היחידה במצב החירום הלאומי של משבר הדיור.

לא בדיבורים. במעשים.

למקור הכתבה >>

"רוצה לקנות דירה, אין לי הון עצמי": על תופעה חדשה ומסוכנת בשוק הנדל"ן

דור הטיקטוק מסתער: "משקיעים" צעירים מגיעים למשרדי המכירות, מבקשים לשלם מקדמה של 10% דרך הלוואה ולמכור את הדירה לפני שהיא מוכנה מבלי להשקיע שקל – מה הסיכונים, למה חלק מהיזמים מסרבים והאם המדינה צריכה להתערב?

קרא עוד »

מה יקרה לנדל"ן אחרי המלחמה? התופעה שמאיימת להעלות את המחירים

תופעת העולים שצפויה להעלות את המחירים ידועה, אבל לאחרונה יהודים רבים, בעיקר ממערב אירופה, מתעניינים ברכישת דירה בלי לעשות עלייה. הסיבה: הם רוצים לרכוש "תעודת ביטוח". איך זה ישפיע ומה הפתרון האמיתי להורדת מחירי הנדל"ן?

קרא עוד »

חברת הנדל"ן הענקית שנאלצת לחתוך מחירים באזור היקר בישראל

"קבוצת מור" החלה בשיווק פרויקט שדה דב באזור שנחשב לאחד היקרים בישראל • בעקבות עליית הריבית והקיפאון בשוק הנדל"ן' מחירי הדירות יהיו נמוכים יותר ממה שחשבו לפני כשנתיים כשקנו את הקרקע במיליארד שקלים וחצי • לדוגמה, דירה בינונית בגודל 90 מ"ר תימכר בכ-4 מיליון וחצי שקל

קרא עוד »

עד 2040 יהיו חסרות 2.6 מיליון דירות

למרות הירידה במחירי הנדל"ן, לעו"ד חגי אדורם שמייצג חברות בניה נמאס לשמוע על פתרונות לרוחב. עכשיו הוא מזהיר: "אחרי תכנית מע"מ אפס של לפיד שכשלה, באה התפרצות. אחרי מחיר למשתכן של השר כחלון, באה התפרצות וגידול קטסטרופלי בביקושים. המדינה חייבת לתת פטור של 50% ממס שבח לדירות כלואות"

קרא עוד »